Spotkanie 3 grudnia w Białymstoku

http://picasaweb.google.com/114484322209469199134/SpotkanieLiderowIAnimatorow3122011

W sobotę 3 grudnia 2011 r. odbyło się spotkanie liderów, księży odpowiedzialnych za ruch Odnowy w Duchu Świętym i animatorów. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 radosną modlitwą uwielbienia i dziękczynienia Pana Boga a potem wezwaniem Ducha Świętego. Około 80 osób śpiewało: ”Z Tobą Słowo Boże żywe staje się”, by tym samym wyrazić przekonanie o żywej obecności Boga wśród nas. A tematy podejmowane przez odpowiedzialnych – Ks. Krzysztofa Hermana, Monikę Krupę zmuszały do zastanowienia i refleksji.
Ks. Andrzej Brzozowski wygłosił konferencję o odpowiedzialności i formacji – ludzkiej i intelektualnej – w świetle hasła roku liturgicznego „Kościół jest naszym domem”. Rozważania i podejmowane wątki zmuszały do refleksji. Człowiek jest istotą „wielowarstwową” i w ludzkiej formacji wymaga ciągłego doskonalenia się i dojrzewania, by umiał w życiu przełożyć miłość na codzienne cechy i postawy. Formacja intelektualna również wymaga wzrostu, rozwoju,  aktywnego udziału w rekolekcjach i życiu wspólnoty, bo „dojrzały człowiek idzie za prawdą, niedojrzały – za nowinkami i emocjami”. Ks. Andrzej nawiązał też do Domu Rekolekcyjnego w Surażu, który jest „naszym domem”, domem białostockiej Odnowy i jest ogromnym dobrodziejstwem dla wszystkich, którzy z niego korzystają. Z nostalgią wspominał początki powstawania domu, remonty, podejmowane decyzje i dzielił się  troską o jego funkcjonowanie. Tym wspomnieniom towarzyszył film z 1998 r. ilustrujący tamte działania.

Konferencja przypomniała istotne zadania członków Odnowy, o których dyskutowali w grupach i formułowali wypracowane wnioski do podzielenia się z wszystkimi uczestnikami.

Spotkanie zakończyło się adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele św. Wojciecha, gdzie wszyscy mogli poczuć się jedną wielką rodziną, otaczając ołtarz i wielbiąc Boga. Bo Kościół jest naszym domem a w domu jesteśmy członkami rodziny, nawzajem odpowiedzialnymi za siebie.

Ula