Rekolekcje Rodzinne w Orzyszu

http://picasaweb.google.com/114484322209469199134/RekolekcjeRodzinOrzysz2011

W dniach 17-23 lipca 2011 roku mieliśmy wielką Łaskę od Pana Boga, aby przeżyć Rekolekcje Rodzinne, organizowane w ramach Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Białostockiej (już po raz dziesiąty). Główny temat tegorocznych rekolekcji to: ”Piękno wiary”. Ćwiczenia duchowe połączone z wypoczynkiem, to były wspaniałym czasem przeżywania osobistych relacji z Panem Bogiem, budowania oraz pogłębienia życia małżeńskiego i rodzinnego w oparciu o wartości chrześcijańskie.

W naszych rekolekcjach, które odbyły się w Domu Świętej Rodziny w ośrodku „Caritas” w Orzyszu na Mazurach, wzięło udział 11 rodzin z Archidiecezji Białostockiej i 1 rodzina z Domowego Kościoła z Diecezji Pelplińskiej. Stanowiliśmy wielką rodzinę, która liczyła 50 osób. Służebną kadrę prowadzącą stanowili: Ks. Radosław Kimsza – prowadzący rekolekcje, Bożena i Adam Szczepanowscy – współprowadzący,  kleryk Rafał Zakrzewski – opiekun młodzieży, oraz „ciocie” Karolina Szpilko i Ada Kołosowska, które opiekowały się dziećmi.

Każdy dzień rekolekcji rozpoczynał się wspólną poranną modlitwą. Były to między innymi; śpiewy uwielbienia, modlitwa spontaniczna, różaniec, pacierz, akty strzeliste, ale też gimnastyka dla rozbudzenia, no i wzmocnienia zdrowia fizycznego. Po śniadaniu i krótkim czasie wolnym, słuchaliśmy wspaniałych konferencji głoszonych przez ks. Radka. Dotyczyły one głównie Credo – prawd wiary, które nawiązywały do naszego życia małżeńskiego i rodzinnego. Po konferencjach był zawsze czas na osobistą refleksję w kaplicy, a potem na bardzo ważne rozmowy małżeńskie, które dotyczyły m.in. przebaczania i dalszej duchowej pracy w naszych rodzinach. W czasie przedpołudniowych spotkań dla rodziców były prowadzone zajęcia dla dzieci i młodzieży, na których realizowane były tematy, nawiązujące do rozważań rodziców.

Kulminacyjnych punktem dnia – podkreślanych przez wszystkie rodziny – były dobrze przygotowywane i pięknie celebrowane Eucharystie. Wtedy też dzieci przynosiły w darze ołtarza swoje prace związane z tematem dnia.

Po obiedzie, cieszyliśmy się wspólnym spędzaniem czasu w rodzinach. Podziwialiśmy piękno świata (również znakomitą pogodę) nad jeziorem. Były  kąpiele w wodzie i słońcu, pływanie na kajakach, rowerach wodnych, gra w piłkę plażową i inne atrakcje, które każda rodzina organizowała we własnym zakresie. Był też wspólny wyjazd do Świętej Lipki połączony z wysłuchaniem koncertów organowych oraz oglądaniem słynnych ruchomych organów od tzw. kuchni. Po kolacji jeszcze mecze piłki nożnej dzieci i młodzież kontra tatusiowie. Był też mecz międzynarodowy z Białorusią (dzieci i młodzież odpoczywające w ośrodku „Caritas”). Po raz pierwszy wygrali nasi, ale zakończenie było nietypowe, ponieważ wszystkie przygotowane przez nas nagrody „zgarnęli” przegrani, czyli Białorusini.

Wieczorami, po kolacji w rodzinach rozważaliśmy kolejne punkty katechizmu „Youcat”. Były to – jak podkreślali wszyscy dorośli i młodzież – bardzo ważne spotkania, w czasie których zgłębialiśmy prawdy wiary. Byliśmy wtedy pełni wdzięczności Bogu w Trójcy Jedynemu za Jego Miłość w Słowie, oraz Papieżowi Benedyktowi XVI i księdzu Radkowi za zachętę do studiowania katechizmu.

Na zakończenie dnia dzieliliśmy się doświadczeniami działania Boga w nas samych i naszych rodzinach, oraz rozmawialiśmy o najważniejszych tematach małżeńskich i rodzinnych.

Ostatnia najbardziej uroczysta Eucharystia była zakończona wręczeniem katechizmów „Youcat” przez ojców, naszym dzieciom. Na czas rozważań katechizmowych w rodzinach pobłogosławił nam kapłan.

Na koniec rekolekcji napisaliśmy list do Ojca Świętego Benedykta XVI, w którym zapewniliśmy Papieża o miłości, wierności i oddaniu. Z okazji 60 rocznicy Święceń Kapłańskich przesłaliśmy Papieżowi dary naszych rodzin. Są to:

  • regularne studiowanie katechizmu „Youcat”,
  • adoracja Najświętszego Sakramentu,
  • odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia i różańca,
  • środowe nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy,
  • obchodzenie pięciu „Pierwszych sobót miesiąca”,
  • modlitwa „Pod Twoją Obronę”,
  • prace dzieci, które dołączyliśmy do listu.

Dzieląc się radością przeżytych rekolekcji wyrażamy głęboką nadzieję, że owoce tych ćwiczeń duchowych, staną się dobrym zaczynem ożywienia duchowego naszych rodzin i naszych bliskich , do których Bóg nas pośle.

Adam Edward Szczepanowski

 Białystok, dn. 27.07.2011 r.